1. Umístění a počty toalet v domě
 2. Správné dveře na WC
 3. Minimální rozměry WC
 4. Ergonomie WC
 5. Volba obkladů
 6. Optická magie
 7. Klozet, umývátko na WC a "bidetka"
 8. Doplňky
 9. Odvětrávání

Zodpovězte si několik otázek a myslete i na to, co budete potřebovat v budoucnu:

 • Kolik lidí bude WC používat? Existují rozdílné nároky na instalaci - výška, věk, pohyblivost (výška WC, madla, bezbariérový přístup)?
 • Funkční řešení? Přívod vody i elektřiny (umývátko, bidet), a to i s ohledem na budoucí řešení a potřeby.
 • Jak nejlépe využít prostor? A co bezpečnost? Zasouvací dveře do pouzdra, otevírání dveří směrem ven, revizní okénko na míru, kde lze uschovat úklidové či hygienické prostředky, atd.
 • Dokonalý úklid a hygiena? Povrchové úpravy (počítejte s delší dobou dodání) a kvalitnější zpracování, zjednoduší úklid a vložené počáteční prostředky se velmi rychle vrátí.

Umístění a počty toalet v domě

 • Je dáno umístěním stoupaček.

 • Stavba nového domu vám nechává volné ruce, ale WC umisťujte ve strategické poloze, aniž byste museli později procházet nespočtem dveří čí místností. Jižní stranu domu nechte pro obytné místnosti. Odpadní potrubí má mít co nejkratší cestu - méně instalačního materiálu, omezení nebezpečí poruch při dlouhých cestách (a i při poruše méně rozkopaného domu) Pamatujte také na hlučnost potrubí i samotného spláchnutí na WC - lze eliminovat správným vedením, použitými materiály, umístěním a odhlučněním.

Něco z norem - umístění a počty WC:

 • Samostatné WC - byty s více než 2 pokoji, druhé WC lze umístit i do koupelny.

 • WC pouze v koupelně - svobodárny, byty s max 2 pokoji a kuchyní menší než 12m2.

 • Dvě WC - byty s 5 a více pokoji, jedna toaleta musí být samostatná, druhá může být umístěná v koupelně a může být přístupná z ložnice, pokud je určena pouze uživatelům této ložnice.

Správné dveře na WC

Minimální šířka dveří: 700 mm

 • Dveře na WC by se měly otevírat směrem ven nebo se zasouvat. Zasouvací dveře šetří místo, zvláště pokud mají pouzdro a lze tak využít obě strany zdi (ideální varianta do bytů, kde potřebujete každý centimetr).
 • Dveře otevírající se do prostoru, většinou už tak malého WC, znemožňují některé úpravy (umístění umývátka nebo jiného typu klozetu), ale především hrozí, že pokud se udělá někomu špatně a upadne, zablokuje dveře vlastním tělem a znemožní tak otevření.
 • Dveře zvolte ve stejné sérií jako zbytek bytu. Stejný design sjednocuje byt i v kombinaci plných a skleněných výplní.

Minimální rozměry WC a prostoru mezi zařizovacími předměty

Minimální šířka WC: 900 mm

Minimální výška mstnosti: 2300 mm

Něco z norem - minimální rozměry místnosti záchodu:

 1. WC se záchodovou mísou splachovanou vysoko nebo středně položeným nádržkovým splachovačem, případně tlakovým splachovačem musí být:
 • Při otevírání dveří ven - šířka 900, délka 1100 mm.
 • Při otevírání dveří dovnitř - šířka 900, délka 1500 mm.

Tato varianta se u novostaveb téměř nevyužívá, protože se dnes nejčastěji používají závěsné klozety s podomítkovými moduly.

 1. WC se záchodovou mísou splachovanou nádržkovým splachovačem položeným na míse nebo nízko, nebo se závěsnou či speciální záchodovou mísou délky 640 až 680 mm musí být:
 • Při otevírání dveří ven - šířka 900, délka 1200 mm.
 • Při otevírání dveří dovnitř - šířka 900, délka 1550 mm.
 1. Další varianty:
 • Při otevírání dveří ven a umístění umývátka - šířka 900, délka 1350 mm.
 • Při otevírání dveří dovnitř a umístění umývátka u dveří vedle mísy - šířka 1400, délka 1450 mm.
 • Při bočním umístění dveří otevírání ven se doporučuje zvětšit délku místnosti o 100 mm.

Minimální rozměry a vzdálenosti předmětů pro WC

Ergonomie WC

Nejmenší půdorysné rozměry prostoru pro osobní hygienu a prostoru pro umístění záchodové mísy se odvozují z velikosti zařizovacích ředmětů a z nutných vzdáleností mezi nimi a stěnami. Mají být dodrženy tyto nejmenší vzdálenosti:

 • Vzdálenost mezi okrajem záchodové mísy a dovnitř otevíravým křídlem dveří v kterékoli jeho poloze 300 mm.
 • Vzdálenost mezi přednm okrajem záchodové mísy a protilehlou stěnou nebo otopným tělesem je min. 500 mm.
 • Vzdálenost mezi stěnou a osou umyvadla a stěnou a osou záchodové mísy je min. 450 mm.

Minimální vzdálenosti mezi předměty a volné prostory k pohybu - ergonomie WC a koupelny

Pokud se v koupelně a na WC chcete pohodlně pohybovat, je ergonomie interiéru velmi důležitá. V moderní koupelně a toaletě musí mít všechno své místo a být důsledně promyšlené. Pro umístění každého zařizovacího předmětu platí své pravidlo.

Ergonomie pro WC a koupelnu

Volba obkladů

Malý prostor = opticky zvětšujeme, zvláště u WC rekonstrukce v paneláku.

Použijte:

 • Velké formáty, stejně tak jako pruhy v horizontální (položené) poloze. Neznamená to však, že si nemůžete dopřát i něco menšího, třeba dekorační pruh mozaiky. Velkoformátový kalibrovaný obklad vám usnadní úklid (téměř žádné spáry k čištění vám zajistí hygieničtější prostředí).
 • Světlé odstíny, výrazné barvy nechte v menší míře pro oživení.
 • Zkuste dlažbu v dekoru světlého dřeva, lze sehnat v mnoha odstínech a koupelna získá útulnou atmosféru a úplně jiný rozměr, nebo tento obklad použijte na stěny, na zděnou podstavu umyvadel, nebo kolem vany, ale všeho s mírou.
 • Obklady WC by měly ladit s koupelnou v bytě nebo koupelnou ve stejném patře domu. Vytvoříte tak harmonický a propojený dojem.

Optická magie

 • Světlé barvy - i na podlahu, ale podlaha by měla být alespoň o odstín tmavší než stěny, jinak podvědomě vyvolává pocit nestability.
 • Podélné ložení dlažby a obkladu prodlužuje a příčné zkracuje, stejně tak fungují pruhy.
 • Tmavé a teplé barvy zkracují, světlé a chladné zvětšují. Dejte ale na svůj pocit, modrá sice uklidňuje a provzdušňuje prostor, ale také pocitově ochlazuje místnost, což vám nemusí být příjemné.
 • Pokud je prostor moc úzký a dlouhý, můžete ho zkrátit tmavší, teplou barvou v čelní ploše.
 • Umístění zrcadla - pravděpodobně ho na WC nezvolíte, ale kdyby... ideální je v oblasti umývátka nad ním v klasické podobě nebo v pruhu od podlahy ke stropu, lze také umístit do horní poloviny jedné celé stěny nebo v širokém pruhu, nepoužívejte ho v čelní stěně naproti dveřím nebo dokonce na dveře.

Klozet, umývátko na WC a "bidetka"

 • Malé umyvadlo na WC - při rekonstrukci WC je už naprostým standardem, ať už po funkční, tak po hygienické stránce, že si pořídíte malé umývátko. Ideální je s přívodem teplé vody, kdy lze nainstalovat vodovodní baterii s bidetovou sprškou.
 • Typ WC - můžete zvolit klasický kombi klozet (externí odkaz) (nové okno) s nádržkou umístěnou na keramice (po stránce designu najdete klasické, moderní i retro styly). To stejné najdete i u volně stojících klozetů (externí odkaz) (nové okno), kdy je nádržka umístěná na stěně nebo lze kombinovat s podomítkovým modulem. Nejoblíbenější jsou dnes klozety závěsné (externí odkaz) (nové okno) s podomítkovým (předstěnovým) modulem, který je umístěný pod obklady. Čeho se u závěsných klozetů bát nemusíte - že by se utrhnul - nosnost je až 400kg, že se pokazí a budete muset bourat - opravy se provádí po odejmutí tlačítka a jsou bezproblémové.

Výhody závěsných klozetů - snadné čištění mísy i podlahy kolem WC, nemusíte čistit nádržku, nastavitelná výška mísy, odlehčený prostor, odsávání pachů nebo vůně s dezinfekcí při každém spláchnutí, aniž byste museli mísu hyzdit různými osvěžovači. Jako vždy se vyplatí investovat do kvalitního modulu. Návratnost bude rychlá. U kvalitních a dražších modulů se nestává, že by začalo zlobit splachování. Především, když toužíte ušetřit na množství splachované vody. Nestane se, že tlačítka rychle odejdou, nebo že budou po delším používání splachovat více vody, než jste si přáli. U levnějších variant dochází, stejně jako u klasických nádržek, třeba k protékání vody. Léty prověřený je opravdu Geberit. Zde jen připomeneme, že označení "geberit" se vžil jako obecné označení pro všechny podomítkové moduly (externí odkaz) (nové okno), ale ten pravý má značku s velkým G.

 • Bez bariér - u podomítkových modulů lze výšku klozetu nastavit. U běžných kombi či samostatně stojících záchodů musíte pořídit keramiku zvýšenou (externí odkaz) (nové okno) a to kolem 50 cm dle potřeb (běžné WC má v průměru 40 cm). Zvýšený klozet je opravdu jen pro ty, kteří mají omezenou pohyblivost. Pro zdravého člověka jsou nevhodné.
 • Bidet, bidetová sprška, bidetové sedátko - nejedná se o luxus, ale o kvalitní hygienu. Nejsnazší a často i nejlevnější variantou je bidetová sprška (externí odkaz) (nové okno) - lze nainstalovat na roháček přívodu vody k WC nebo umývátka, při rekonstrukci můžete zvolit i podomítkový modul ovladače vody ke spršce nebo na umývátko pořídit vodovodní baterii s bidetovou sprškou (externí odkaz) (nové okno). Druhou variantou je pořídit si bidetové sedátko (externí odkaz) (nové okno), které můžete nainstalovat přímo na stávající klozet. Existují i kombinované toalety s bidetem (např. Geberit). Sedátka i kombinované toalety jsou elektronické a nabízejí řadu funkcí vč. dálkového ovládání. Poslední možností jsou klasické keramické bidety (externí odkaz) (nové okno), které vyžadují prostor pro jejich inastalaci k samostatné toaletě.
 • Design, barva a povrch keramiky - dnes najdete téměř vše na co si jen vzpomenete. Klasické, hranaté, oblé, dekorované a v případě některých výrobců i v mnoha barvách. Jiná než bílá barva sanitární keramiky se používá opravdu vyjímečně. Ale pokud bychom měli zmínit některé z barev, jsou to především pergamon (externí odkaz) (nové okno) a černá (externí odkaz) (nové okno). Malá oblíbenost barevné keramiky je z důvodu obtížného skloubení barev s ostatním vybavením. Pro tento typ už musí být zkušený designér s velkým citem pro barvy a to s vědomím, že se vám bude těžko obměňovat styl koupelny za pomocí doplňků a ručníků. A věřte, že stejný ráz koupelny nebudete chtít dalších 20 let. Na co se rozhodně zaměřte jsou povrchové úpravy - zajistí vám neporézní, voduodpuzující efekt, který zajistí dokonalou čistotu WC.

Úklid - pokud chcete keramiku, která bude vypadat jako nová i za mnoho let a zároveň na ni nechcete nechat ruce, začněte hledat povrchové úpravy. Jednoduše řečeno, keramika má hrubý povrch, ten se částečně vyhlazuje glazurou. Kvalita keramiky je samozřejmě rozdílná a většina renomovaných značek se snaží o co nejméně porézní povrch a ideální tvar keramiky, který bude zajišťovat co nejlepší oplach mísy i samotný odvod nečistot. Tvar uvnitř mísy je velmi důležitý pro správnou funkčnost spláchnutí. U levné keramiky trpí tvar i povrch. Pokud chcete mít opravdu jistotu, nechte si na keramiku nanést ještě povrchovou úpravu (například Jika Perla, ReflexKolo, Laufen LCC, KeraTect od Keramagu) – opravdu se to vyplatí. Povrch je neporézní a má hydrofilní (voduodpuzující) efekt, zajistí tak vysokou hygieničnost toalety - vodní kámen se neusazuje a stejně tak i bakterie se nemají na čem držet. Počítejte s tím, že na povrchovou úpravu budete čekat až v řádu týdnů, ale stojí to za to. Novinkou v tvarech jsou mísy bez splachovacího kruhu. Odstranila se tak jedna ze slabin WC, která znemožňovala kompletní čištění. Na trh s ním přišla firma Sanitec (Kolo). Za nás tuto keramiku můžeme jen doporučit. Po designové i funkční stránce patří Kolo k nejlepším výrobcům WC typu Rimfree (externí odkaz) (nové okno). Máme vyzkoušeno a funguje.

Sedátka - klozety se zřídka prodávají v kompletu s nádržkou nebo sedátkem. Sedátko vždy vybírejte přímo k dané značce a sérii. Tyto sedátka pasují lépe, než neznačkové náhrady. Velmi často se u neznačkových modelů setkáváme s tím, že se sedátka pohybují na míse, různě vypadávají z úchytek a celkově jsou nepohodlná.

U značkových výrobců máte téměř vždy na výběr z:

 • materiálů termoplast (měkké) a duroplast (tvrdé) sedátko
 • systému klasického sklápění nebo softclose (pomalé automatické sklápění)
 • systému běžného nebo rychlého úpínání kloubů
 • plastových nebo kovových kloubů
 • běžných nebo antibakteriálních úprav

Doplňky

Doplňků pro WC je na trhu značné množství. Každý si tak vybere podle vlastního vkusu. Ideální jsou doplňky závěsné, kdy se při úklidu nemusíte trápit přeskládáváním jednotlivých kusů. Tam, kde je to možné, vrtejte pouze do spár. Pro inspiraci se podívejte na nejoblíbenější značku doplňků Nimco (externí odkaz) (nové okno).

Odvětrávání WC

 • okno - ne vždy je k dispozici a časté větrání v chladnějších měsících, způsobuje nadměrný únik tepla a zvyšuje spotřebu energii.
 • ventilátor umístění ve stropě nebo stěně - nevýhodou bývá hlučnost, ale jedná se o nejčastější způsob
 • podomítkový modul s odsáváním pachů přímo z mísy - odsávání je buď odtahem nebo přes uhlíkový filtr zpět do místnosti

Tento web využívá cookies

Pro chod webu jsou nezbytně aktivovány esenciální soubory cookies. Pro plnohodnotné poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti jsou však nutné povolit i volitelné cookies. Kliknutím na následující tlačítko, je zapnete. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti